آمریکا: داعش همچنان نیروی پرتوان در افغانستان است

به گزارش هوای اصفهان، نماینده ارشد آمریکا در کابل گفت، گروه داعش همچنان یک نیروی پرتوان در افغانستان و مسوول حمله مرگبار اخیر است که ده ها دختر محصل را به کام مرگ کشید.

آمریکا: داعش همچنان نیروی پرتوان در افغانستان است

اما راس ویلسون، کاردار آمریکا در افغانستان عمدتا طالبان را مقصر افزایش خشونت در این کشور جنگ زده دانست و آنها را به نقض توافق ها در مذاکرات صلح متهم کرد و این در حالیست که نیروهای آمریکایی به خروج از این کشور ادامه میدهند.

ویلسون در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: داعش همچنان یک نیروی پرتوان در اینجاست. این یکی از دلایل متعددی است که ما به تامین یاری امنیتی و مبارزه با تروریسم به مقام های افغان ادامه می دهیم.

او این گروه را مسسول بمبگذاری هشتم مه مقابل یک مدرسه دخترانه در کابل دانست که جان بیش از 50 تن را گرفت و همچنین این گروه را بابت انفجار در مسجدی در حومه کابل که جان 12 نمازگزار را گرفت، سرزنش کرد. هیچ گروهی تا به امروز مسوولیت حمله به آن مدرسه را بر عهده نگرفته اما داعش مسوولیت بمبگذاری در مسجد را پذیرفت.

راس ویلسون همچنین گفت: بمبگذاری در مدرسه و آن مسجد که چند روز پس از آن رخ داد، خیلی واضح است که کار به اصطلاح داعش است. بقایای القاعده هم هنوز در این کشور فعالیت دارند. قرار نیست به هیچکس به ویژه به طالبان مجوز خشونت بدهیم، به خصوص اینکه به طالبان در خشونتی که مستقیما در آن مشارکت دارد، یا نوعی اکوسیستم تروریسم و خشونتی که عمیقا در آن همدست است، چراغ سبز نشان دهیم.

به گفته ویلسون، طالبان حملات قابل توجهی در ماه های اخیر علیه نیروهای دولتی و غیرنظامیان افغان داشته و آنها را در بازارها و در خیلی از شهرها و مناطق سراسر این کشور هدف قرار داده است. او گفت: کسی باید در این رابطه شفاف و صادق باشد.

ویلسون که سابقا در کشورهای بسیاری نظیر روسیه و ترکیه دیپلمات بوده است، گفت با توجه به مشارکت طالبان در مذاکرات صلح با کابل، با وجود اینکه این رایزنی ها ماه هاست مسکوت مانده است، این خشونت غیر قابل توجیه است. او اضافه کرد: ما عمیقا از رفتار طالبان و تداوم سطح بالا و واقعا غیر قابل توجیه خشونت علیه افغان ها ناامید شده ایم. هیچ علتی برای آن وجود ندارد، به ویژه اگر شما در یک فرایند سیاسی سهیم باشید.

کاردار آمریکا تاکید نمود: انگیزه ای که ما اکنون داریم، این است که حل و فصل سیاسی صورت بگیرد که منجر به یک آتش بس و توقف دائمی درگیری ها در اینجا گردد. با وجود تداوم خروج آمریکا، مشارکت واشنگتن در افغانستان ادامه خواهد یافت.

طبیعتا این کشور در ماه ها و سال های آینده با یک سری مسائل سخت روبرو میگردد اما ما درباره تعهدمان به ادامه یاری امنیتی صریح بوده ایم. ما هیچ جا نمی رویم، ما اینجا هستیم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "آمریکا: داعش همچنان نیروی پرتوان در افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: داعش همچنان نیروی پرتوان در افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید