برطرف افتادگی پوست بعد از زایمان

به گزارش هوای اصفهان، خبرنگاران: جدای از تمام لذت ها و شیرینی های به جهان آوردن یک کوچولوی دوست داشتنی، چیز های زیادی است که ذهن تازه مادر ها را به خود مشغول می نماید و باعث نگرانی شان می گردد، مثلا اندام شان. هر مادری با مسئله افتادگی و شل شدن پوست بعد از زایمان روبرو می گردد. افتادگی پوست می تواند از نظر روحی برای یک زن کلافه کننده باشد، چون دوست دارد بدنش هر چه زودتر به حالت قبل از بارداری اش برگردد.

برطرف افتادگی پوست بعد از زایمان

پوست، عظیم ترین اندام بدن است که از کلاژن و بافت الاستین تشکیل شده و در دوران بارداری دچار تغییرات زیادی می گردد. کلاژن به پوست سفتی و قدرت می دهد در حالیکه الاستین، به پوست انعطاف پذیری داده و یاری می نماید پوست شما متراکم بماند.

مادر باردار طبیعتا وزن اضافه می نماید و پوستش باز می گردد تا برای جنین در حال رشد که در شکم است، جا باز گردد. بعد از زایمان مشکلاتی، چون استرچ مارک، شل شدن پوست، افتادگی سینه ها و تغییر رنگ پوست به وجود می آید که همگی ناشی از افزایش وزن بارداری هستند. البته باز شدن پوست در دوران بارداری، ناگهانی نیست و طی چند ماه بوجود می آید و بعد از زایمان هم این پوست باز شده، در عرض چند ماه به حالت قبل خود بر خواهد گشت، اما برای اینکه این اتفاق بیفتد باید کار هایی انجام گردد. شما می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود و رعایت چند نکته، برگشت پوست به حالت قبل را بهبود بدهید و پوست تان همانی گردد که قبل از بارداری بوده است.

1. تدریجا وزن کم کنید

افزایش وزن در بارداری، اصلی ترین دلیل پنهان برای شل شدن و افتادگی پوست اطراف شکم بعد از زایمان است؛ بنابراین معلوم است که از دست دادن این وزن اضافی می تواند یاری تان کند پوست تان استحکام و فُرم گذشته را به دست بیاورد.

وقتی صحبت از کاهش وزن می گردد، از قلم نیاندازید که کاهش وزن تان باید آهسته و پیوسته باشد. افزایش وزن سریع می تواند افتادگی پوست تان را حتی بدتر هم بکند. کاهش وزن سریع یعنی هم چربی از دست می دهید و هم عضله.

کاهش وزن آهسته و تدریجی به پوست شما این فرصت را می دهد تا خودش را سازگار نموده و اطراف عضلات خودش را بازیابی کند. شما باید روی چربی سوزی متمرکز شوید و اجازه ندهید از توده عضلانی تان کم گردد، چون عضله به شکم تان یاری می نماید فُرمش را حفظ کند. از دست دادن نیم تا یک کیلو در هفته مناسب است. می توانید توصیه های کاربردی و مفید را از پزشک تان درخواست کنید.

2. پیاده روی را آغاز کنید

برای کاهش وزن، ورزش اهمیت زیادی دارد. اما با وجود نوزادی که احتیاج به مراقبت های زیادی دارد، پیدا کردن فرصتی برای باشگاه رفتن یا انجام تمرینات سخت در خانه، معمولا برای بسیاری از مادران عملا ممکن نیست.

در ضمن، انجام تمرینات سنگین بعد از زایمان کار درستی نیست، چون بدن هنوز ضعیف است و برای ریکاوری به زمان احتیاج دارد. اما همواره می توانید با پیاده روی کردن یاری زیادی به بدن تان بکنید. اگر روزانه 30 دقیقه پیاده روی تند انجام دهید، حدود 150 کالری بیشتر در روز خواهید سوزاند. می توانید با 20 دقیقه پیاده روی و سه تا پنج روز در هفته آغاز کنید و تدریجا مدت و سرعت را بالا ببرید. حتی می توانید کودک تان را در کالسکه بگذارید و با او به پیاده روی بروید. این کار به شما یاری می نماید رابطه خود و کودک تان را تقویت کنید و هوای تازه برای هر دوی شما هم خوب است.

3. با شیر خودتان نوزاد را تغذیه کنید

شیر مادر یک منبع غذایی بسیار عالی برای نوزاد شماست و کارشناسان توصیه می نمایند نوزاد را با شیر مادر تغذیه کنید تا رشد خوبی داشته باشد و سلامت جسمی و روحی او تضمین گردد.

علاوه بر مفید بودن شیر مادر برای نوزاد، با شیر دهی می توانید کالری بسوزانید و از شل شدن پوست تان کم کنید. وقتی به کودک تان شیر می دهید، کالری ها به شیر تبدیل می شوند و در نتیجه شما تدریجا وزن اضافی بارداری تان را از دست می دهید. کاهش وزن تدریجی یاری می نماید پوست تان محکم شده و انعطاف پذیری آن حفظ گردد.

4. بیشتر آب بنوشید

هیدارته ماندن بدن، برای ظاهر پوست تان خوب است و از افتادگی آن جلوگیری می نماید.

مطمئنا بدون آب پوست شما بیشترین زیبایی خود را نشان نخواهد داد. در واقع، کم آبی بدن می تواند پوست را خشک و بدون انعطاف و پوسته پوسته می نماید. پوست خشک هم بیشتر مستعد چین و چروک است که در نتیجه باعث می گردد افتادگی پوست تان بعد از زایمان تشدید هم بگردد. در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید تا بافت پوست تان بهتر شده و منعطف تر گردد. نوشیدن آب به بدن تان یاری می نماید آسان تر چربی بسوزاند و از احتباس آب در شکم تان نیز کم گردد. علاوه بر نوشیدن آب، مرتبا به پوست تان مرطوب نماینده بزنید.

5. ناحیه مورد نظر را با روغن ماساژ بدهید

ماساژ دادن ناحیه افتادگی پوست، مثلا شکم، به سفت شدن آن یاری می نماید. برای ماساژ بهتر است از روغن زیتون یا روغن نارگیل بهره ببرید.

روغن زیتون یا روغن نارگیل منابع خوبی از آنتی اکسیدان ها و اسید های چرب هستند و به همین علت می توانند آسیب های پوست ناشی از تغییرت هورمورنی و افزایش وزن بارداری را خنثی نمایند. در ضمن باعث بهبود رنگ پوست و بافت آن می شوند. کمی روغن زیتون یا روغن نارگیل ولرم را در کف دست تان بگذارید و با کف دست ها تمام شکم تان را به سمت بالا ماساژ بدهید. حدود 15 دقیقه به آرامی ماساژ بدهید تا جریان خون افزایش پیدا نموده و ترمیم سلولی تحریک گردد. این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

6. پوست تان را لایه برداری کنید

یک راه بسیار خوب دیگر برای رفع کردن افتادگی پوست، لایه برداری گهگاه آن است. لایه برداری پوست نقش مهمی در بهبود جریان خون در آن قسمت دارد. همچنین باعث می گردد سلول های مرده از آن زدوده شده و فراوری سلول های جدید و سالم و ارتجاعی پوست بیشتر گردد. می توانید وقت حمام کردن با استفاده از لیف و چند دقیقه در روز لایه برداری کنید.

یک بار در هفته هم می توانید پوست شکم تان را با استفاده از اسکراب شکر لایه برداری کنید. برای درست کردن این اسکراب خانگی، دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر را با یک قاشق چایخوری شکر قهوه ای و یک قاشق چایخوری عسل به خوبی ترکیب کنید و آن را بکار ببرید.

7. بیشتر پروتئین بخورید

مواد مغذی خاصی، چون پروتئین برای فراوری کلاژن و سایر اجزای پوست سالم مهم هستند. اسید آمینه لیزین و پرولین، نقش مهمی در فراوری کلاژن دارند. پروتئین های کم چرب به ساختن عضلات کم چرب در بدن یاری می نمایند که برای کالری سوزی بیشتر نیز مفید است. احتیاج شما به پروتئین بستگی به وزن شما و همچنین میزان فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی دارد که انجام می دهید. اما به طور کلی، بیشتر خانم ها به چیزی حدود 50 گرک پروتئین در روز احتیاج دارند. اگر شما فعالیت بدنی زیادی دارید باید پروتئین بیشتری مصرف کنید. بعضی از منابع خوب پروتئین، شیر، ونیر، ماست، تخم مرغ، لوبیا، سویا و بنشن هستند.

8. بیشتر ویتامین C مصرف کنید

خوردن بیشتر غذا های سرشار از ویتامین C به شما یاری می نماید از شل شدن پوست بعد از زایمان رها شوید و سلامت پوست تان را مجددا به دست بیاورید. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بالقوه است که فراوری فیبر های کلاژن پوست را افزایش می دهد و پوست تان را نرم و محکم نگه می دارد. همچنین ویتامین C باعث تقویت انعطاف پذیری پوست شده و رشد سلول های جدید را افزایش می دهد.

در ضمن ویتامین C برای محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از پرتو خورشید مفید بوده و سیستم ایمنی تان را نیز تقویت می نماید. به کارشناسان توصیه زنان باید روزانه 75 میلی گرم ویتامین C مصرف نمایند. بهتر است در رژیم غذایی تان، فلفل دلمه ای، گواوا، بروکلی، کلم، سیب زمینی، توت فرنگی، طالبی، پرتقال، گریپ فروت، کیوی و خربزه درختی را بگنجانید.

9. ماسک مولتانی میتی (خاک رس قهوه ای) بگذارید

مولتانی میتی که به نام خاک رس قهوه ای نیز شناخته می گردد، به عنوان ماسکی برای سفت کردن پوست اطراف شکم نیز کاربرد دارد.

مولتانی میتی، جریان خون را بهبود داده و انعطاف پذیری پوست را افزایش می دهد. یک تا دو قاشق غذاخوری پودر مولتانی میتی را در یک کاسه بریزید و کمی آب یا گلاب به آن اضافه کنید تا خمیری نرم درست گردد.

می توانید کمی عسل هم در آن بریزید. خمیر به دست آمده را به شکم تان بزنید و اجازه دهید خشک گردد. سپس با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهید.

10. تمرینات قدرتی انجام دهید

هر وقت بدن تان ریکاوری بعد از زایمان را انجام داد و پزشک تان هم اجازه ورزش کردن را به شما داد، می توانید تمرینات قدرتی را آغاز کنید. تمرینات قدرتی به تقویت عضلات بدن یاری نموده و چربی سوزی نیز دارد. هر چه عضلات بیشتری داشته باشید، بدن تان کالری بیشتری خواهد سوزاند؛ بنابراین می توانید زودتر به اندامی ایده آل تر و متناسب تر برسید. بدن عضلانی و کم چرب یعنی ظاهری بهتر و محکم تر برای پوست. همواره قبل از آغاز روتین تمرینات قدرتی، با پزشک تان مشورت کنید.

چند نکته. غذا های سرشار از امگا 3 بخورید تا انعطاف پذیری پوست تان بیشتر گردد.. اسنک های سالمی، چون میوه های خشک شده، ماست کم چرب، بیسکوئیت سبزیجات و آجیل بخورید و از فست فود ها پرهیز کنید.. رژیم های کاهش وزن فوری را در پیش نگیرید، چون تاثیر منفی بر سلامت شما دارند.. حتما قبل از خروج از منزل ضد آفتاب بزنید.. از مصرف محصولات مراقبت از پوست که حاوی سولفات هستند خودداری کنید، زیرا پوست را خشک و حساس می نمایند.. حمام آقتاب نگیرید و به هیچ روشی پوست خود را برنزه نکنید.. هم اکنون که اضافه وزن دارید و تا زمانی که این وزن اضافی را از دست نداده اید، از شکم بند بهره ببرید تا از شکم تان حمایت کند و تا حدودی جلوی افتادگی پوست را بگیرد.

منبع: top10homeremedies

منبع: برترین ها

به "برطرف افتادگی پوست بعد از زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف افتادگی پوست بعد از زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید