آدرس IP شما چه اطلاعاتی را از شما و به چه کسانی می دهد؟

به گزارش هوای اصفهان، وقتی کسی از آدرس آی.پی شما برای خود استفاده می نماید، مانند این است که پلاک خودروی شما را به خودروی خود زده و به خیابان بزند.

آدرس IP شما چه اطلاعاتی را از شما و به چه کسانی می دهد؟

به گزارش هوای اصفهان به نقل از ایتنا، آدرس IP شما هویت اینترنتی شماست. در سطح فضای وب شما با این هویت شناسایی می شوید و از همین طریق قابل رد گیری هستید؛ اما چه کسانی قادر به دیدن آدرس IP شما هستند و اگر آن را بدانند، چه کارهایی می توانند انجام دهند؟ آدرس IP شما هویت اینترنتی شماست. در سطح فضای وب شما با این هویت شناسایی می شوید و از همین طریق، قابل رد گیری هستید؛ اما چه کسانی قادر به دیدن آدرس IP شما هستند و اگر آن را بدانند، چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

وب گردی و گشت وگذار در اینترنت شباهت بسیاری به گشت وگذار با یک خودروست؛ همانند همه خودرو ها افراد هم یک پلاک دارند که دیگران قادر به دیدن آن بوده و اگر لازم باشد، می توانند اطلاعات بیشتری را از همین جهت به دست آورند. در واقع آدرس IP مربوط به یک دستگاه به همین شیوه قابل تفسیر است، البته با یکسری تفاوت ها.

هنگامی که نرم افزارهایی مانند مرورگر ها به وب سایت ها متصل می شوند، پشت صحنه یک یا چندین اتصال به سرور اتفاق می افتد که داده ها را از سرور ها دانلود می نمایند که معمولا هدف از آن نمایش وب سایت در مرورگر است. این داده ها از جمله متن، تصویر، اسکریپت ها و سایر مواردی هستند که به مرورگر می گوید این وب سایت به چه شکل باید نمایش داده گردد. حال پاسخ اینکه چه کسی آدرس IP ما را در اینترنت می بیند، این است که هر اتصالی این آدرس را برای سروری که به آن متصل می گردد، فاش می نماید و البته شما هم می توانید آدرس IP سرور را بدانید.

همین مسأله در دیگر ارتباطات اینترنتی نیز درست است. یک Client برای ایمیل همچون Outlook یا Thunderbird به سرور Mail متصل می شو د و به همین ترتیب، هر ارتباط اینترنتی مستلزم شناسایی هویت اینترنتی دو طرف ارتباط است. پس آدرس IP شما در هر ارتباط اینترنتی که هر کدام از دستگاه های شما برقرار می سازند، افشا می گردد.

آدرس IP حاوی چه اطلاعاتی از شماست؟

دقیقا همانند پلاک یک خودرو، آدرس IP تنها هویت مالک اتصال را فاش می نماید و نه هویت راننده را؛ به این معنا که اگر از منزل خود به اینترنت اتصال پیدا نموده اید، این به معنای افشا شدن هویت شخص شما نیست. شاید هر شخصی از منزل شما به اینترنت متصل گردد!

در واقع آدرس IP اطلاعات عمومی را افشا می نماید؛ برای نمونه، حاوی اطلاعات ISP شما و منطقه ای که در آن زندگی می کنید، است؛ البته اطلاعات بسیار جزئی دیگری از همین طریق قابل دریافت است، ولی معمولا IP شما اطلاعات کلی شما را افشا می نماید. برای فهمیدن آدرس IP خود می توانید به سادگی عبارت IP Address را در گوگل جستجو کنید.

در واقع یک فرمول کلی در مورد اطلاعات قابل افشا به وسیله IP وجود دارد: هر شخص دیگری به جز ISP اطلاعات کلی از جمله نام ISP و منطقه برقراری ارتباط را می داند. ISP شما اطلاعات بسیار جزئی تر هویتی شما را نیز به وسیله IP دارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "آدرس IP شما چه اطلاعاتی را از شما و به چه کسانی می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدرس IP شما چه اطلاعاتی را از شما و به چه کسانی می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید