اعتبارنامه نمایندگان مجلس چطور آنالیز و تصویب می گردد؟

به گزارش هوای اصفهان، منتخبان مجلس پس از تایید اعتبارنامه شان در مجلس به صورت رسمی نماینده مردم در مجلس تلقی شده و پس از آنکه اعتبارنامه دو سوم نمایندگان به تصویب برسد مجلس به صورت رسمی دستور کار خود را شروع خواهد نمود.

اعتبارنامه نمایندگان مجلس چطور آنالیز و تصویب می گردد؟

به گزارش هوای اصفهان به نقل از ایسنا، منتخبان مجلس یازدهم در اولین روز آغاز رسمی فعالیت این دوره مجلس به صورت قرعه کشی در 15 شعبه برای آنالیز اعتبارنامه ها تقسیم شدند و این شعب وارد آنالیز اعتبارنامه منتخبان شدند تا در جلسات علنی هفته جاری (یکشنبه و سه شنبه) گزارش خود را به مجلس ارائه نمایند.

قانون آیین نامه داخلی مجلس از ماده 65 تا 74 به موضوع اعتبارنامه نمایندگان پرداخته است. براین اساس شعب به موجب جدول حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی که براساس حروف الفبا از طرف اداره کل قوانین مجلس با نظارت هیأت رئیسه تنظیم و توزیع می گردد، رسیدگی به اعتبارنامه ها را آغاز و نسبت به مدارکی که در شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار نگرفته و یا پس ازرسیدگی شورای نگهبان بدست آمده است اتخاذ تصمیم خواهد نمود و گزارش تصویب یا رد آن را به وسیله هیأت رئیسه به مجلس تقدیم می نماید.

به موجب آیین نامه داخلی مجلس هیأت رئیسه موظف است فهرست اعتبارنامه های ارجاعی به شعب را تکثیر و دراختیار نمایندگان قرار دهد. چنانچه نماینده ای به هریک از اعتبارنامه ها معترض باشد، حداکثر ظرف مدت سه روز از تاریخ انتشار فهرست فوق الذکر اعتراض خود را کتبا به شعبه مربوطه تقدیم می نماید. شعبه موظف است حداقل بیست و چهار ساعت قبل از آنالیز هر اعتبارنامه از معترضین جهت شرح اعتراض خود دعوت به عمل آورد.

همچنین در صورت عدم حضور معترض یا معترضین در شعبه، حق طرح اعتراض در جلسه علنی را نخواهند داشت مگر آنکه عدم حضور آنان به تشخیص هیأت رئیسه با عذر موجه بوده باشد و همچنین در صورتی که شعبه در موعد مقرر از معترض یا معترضین دعوت به عمل نیاورد، آنان می توانند در جلسه علنی اعتراض نمایند.

طبق آیین نامه مجلس گزارش هریک از شعب درباره تأیید یا رد اعتبارنامه ها بدون ذکر دلیل در مجلس قرائت می گردد. درصورتی که گزارش شعبه مبنی بر رد اعتبارنامه باشد و یا اینکه معترضین بر اعتراض خود باقی باشند، اعتبارنامه به کمیسیون تحقیق ارجاع خواهد شد. درغیراین صورت اعتبارنامه مصوب تلقی شده و رئیس مجلس تصویب آن را اعلام می نماید.

بر این اساس کمیسیون تحقیق(که اعضای آن در دروز اول فعالیت مجلس و در شعب 15 گانه انتخاب شده اند)، ظرف حداکثر پانزده روز به دلائل و شرحات کتبی شعب و معترضین ( که باید ظرف پنج روز از تاریخ ارجاع اعتبارنامه به کمیسیون، به آن کمیسیون فرستاده باشند) رسیدگی می نماید و پس از استماع و آنالیز شرحات شفاهی معترضین و مدافعات کتبی یاحضوری نماینده مورد اعتراض، نظر خود را به مجلس ارسال می نماید. در صورت عدم حضور عمدی نماینده مورد اعتراض در کمیسیون و یا عدم ارسال مدافعات کتبی کمیسیون می تواند بدون استماع مدافعات وی نظرخود را به مجلس ارسال دارد.

طبق آیین نامه داخلی مجلس چنانچه اعتبارنامه نماینده ای از طرف شعبه یا نماینده ای مورد اعتراض قرارگرفته و به کمیسیون تحقیق احاله شده باشد نظر کمیسیون مذکور در مجلس قرائت می گردد. اگر گزارش کمیسیون تحقیق مبنی بر رد اعتبارنامه باشد مخبر کمیسیون ادله رد اعتبارنامه را شرح می دهد. درصورتی که گزارش مبنی بر تأیید صحت اعتبارنامه باشد و یا در موعد مقرر گزارش ندهد، ابتدا مخبر شعبه معترض، ادله رد اعتبارنامه را شرح می دهد و نماینده معترض حداکثر به مدت نیم ساعت در رد اعتبارنامه صحبت می نماید و در صورتی که معترضان متعدد باشند حداکثر تا سه نفر با توافق بقیه و در صورت عدم توافق با قید قرعه انتخاب می شوند و هریک حداکثر به مدت نیم ساعت در رد اعتبارنامه صحبت می نمایند. نماینده ای که اعتبارنامه اش مورد اعتراض قرار گرفته به مدت دو برابر وقت مخالفین می تواند صحبت کند و می تواند قسمتی از وقت خود را حداکثر به دو نفر از نمایندگان واگذار کند.

همچنین چنانچه نماینده بدون عذر موجه ( به تشخیص هیأت رئیسه) تا ده روز پس از ابلاغ به وی برای دفاع از صحت اعتبارنامه خود در جلسه حاضر نگردد، مجلس با استماع گزارش کمیسیون تحقیق و صحبت معترض وارد رأی گیری می گردد. در صورتی که نماینده یا نمایندگان معترض به دلائل موجه در جلسه حضور نداشته باشند می توانند بااطلاع قبلی هیأت رئیسه، دلائل اعتراض خود را کتباً به نماینده دیگری تحویل تا توسط او در مجلس قرائت گردد.

طبق قانون اخذ رأی نسبت به اعتبارنامه مورد اعتراض مخفی و با ورقه مخصوص خواهد بود.

بر این اساس نمایندگانی که هنوز اعتبارنامه آنان به تصویب نرسیده حق دادن رأی به جز در خصوص اعتبارنامه نمایندگان و همچنین حق حضور در شعبه یا کمیسیون تحقیق، هنگام رسیدگی به اعتبارنامه خود را ندارند. در صورتی که از طرف شعبه یا کمیسیون یا با تقاضای خود برای ادای شرحات دعوت شوند، حق رأی نخواهند داشت ولی حق اظهار نظر دارند.

در حال حاضر بعضی نمایندگان در شعب مختلف به اعتبارنامه های یکدیگر اعتراض نموده اند که در صورت رای شعبه مبنی بر رد اعتبارنامه و یا باقی بودن معترضین بر اعتراض خود، اعتبارنامه به کمیسیون تحقیق ارجاع خواهد شد و نهایتا گزارش کمیسیون تحقیق به صحن علنی ارائه و در این باره رای گیری خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "اعتبارنامه نمایندگان مجلس چطور آنالیز و تصویب می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتبارنامه نمایندگان مجلس چطور آنالیز و تصویب می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید