بچه ها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده؛ مراقب این نکات باشید

به گزارش هوای اصفهان، این روزها بچه ها از ضدعفونی کننده های دست استفاده زیادی دارند، در اینجا نکاتی ایمنی را بیان می کنیم که ضروری است رعایت شوند.

بچه ها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده؛ مراقب این نکات باشید

به گزارش هوای اصفهان، تحقیقات نشان می دهند که در زمان شیوع کرونا، استفاده از ضدعفونی کننده های دست برای بچه ها زیر شش سال افزایش چشمگیری داشته است.

همین مسئله باعث بروز مشکلاتی پیش بینی نشده نیز شده است. تماس های خانواده ها با مراکز اورژانس و پزشکی در این مورد که فرزند خردسال آن ها مایع ضدعفونی کننده را خورده است بیشتر از قبل شده است.

این روزها این مایع در دسترس است و در فضاهای مختلف وجود دارد و همین می تواند خطر مسمومیت بچه ها را بالاتر ببرد.

در ایالات متحده میزان مسمویت بچه ها زیر شش سال در نتیجۀ استفاده غلط از مایع ضدعفونی کننده دست 40 درصد افزایش یافته است.

بیشتر بچه های که این مایع را خورده اند 2 سال و کمتر داشته اند. در بعضی موارد بچه ها مسمومیت شدیدی پیدا نموده اند.

هرچند فقط بو کردن یا لیسیدن این مایع لزوماً خطری جدی برای کودک به همراه ندارد ولی خوردن آن می تواند موجب مسمومیت گردد.

بر اساس گزارشی که مرکز سم شناسی ایالات متحده منتشر نموده است، قرار دریافت در معرض پاک کننده های خانگی مانند بسته های مواد شوینده مایع لباسشویی، سفید کننده ها، پاک کننده های چند منظوره و تمیز کننده های اجاق گاز نیز افزایش یافته است، در طی چند ماه اول شیوع بیماری کووید 19 در میان بچه ها زیر 6 سال، 10 درصد این دسترسی افزایش یافته است.

گاهی اوقات مردم واقعاً نمی دانند که ضد عفونی کننده ها چقدر سمی و خطرناک هستند. به این خاطر که ضد عفونی کننده های زیادی در خانه داریم این تصور وجود دارد که این مواد هم مثل خیلی دیگر از چیزهایی که در خانه داریم چندان هم خطرناک نیستند.

اگر کودک شما ضد عفونی کننده را خورد چه کار باید بکنید؟

اولین پاسخ این است که بستگی دارد چقدر خورده باشد. اگر مقدار مصرف ضدعفونی کننده های دست حاوی الکل طبی زیاد باشد می تواند منج به بروز همان واکنش هایی گردد که افراد در نتیجۀ مصرف الکل دچار آن می شوند.

ضد عفونی کننده های دست حاوی 60 تا 95 درصد الکل هستند و این غلظت بالایی است کودکی با وزن حدوداً ده کیلوگرم اگر یک یا دو قاشق غذاخوری از ضدعفونی کنندۀ دست بخورد علائمی شبیه به مصرف الکل در بزرگسالان بروز خواهد داد.

توجه کنید که این در خصوص ضدعفونی کننده هایی است که برای دست و مصرف پوستی هستند. ضدعفونی کننده های سطوح و سایر ضدعفونی کننده ها حاوی موادی بسیار سمی هستند که مصرف اندک آن ها می تواند به مرگ منجر گردد.

اگر میزان مصرف ضدعفونی کننده های دست در کودک بیشتر گردد علائم تنفسی، افت شدید فشار خون و بیهوشی را به همراه دارد. بچه ها بیش از بزرگسلان در نتیجۀ مصرف الکل دچار افت قندخون می شوند. خوردن این مواد الکلی برای بچه ها می تواند به تحریک گلو و معده نیز منجر گردد.

چگونه از مسمومیت پیشگیری کنیم؟

تمام مواد ضد عفونی کننده دست را از دید و دسترس بچه ها دور نگه دارید. اگر فرزند شما سن بالاتری دارد و توانایی تشخیص دارد، بر شیوۀ استفادۀ او از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن دستهایش نظارت کنید.

ضدعفونی ها نباید سمی باشند

ضد عفونی کننده های دست نباید حاوی متانول باشند. چرا که می تواند کشنده باشد. این ماده در الکل صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر موادی در خانه دارید که حاوی متانول است بدانید که یک سم بسیار خطرناک را در خانه نگهداری می کنید.

در صورت خوردن یا وارد شدن به چشم این کارها را انجام دهید

اگر کودک مواد را قورت داد سعی نکنید او را مجبور به استفراغ کنید. اگر کودک حالت خواب و بیهوشی یا دچار مشکل در تنفس شده است یا مواد را در چشمش ریخته است حتما با اورژانس تماس بگیرید. نتایج بعضی تحقیقات نشان می دهد که ریختن مواد ضد عفونی کننده درچشم، در سال 2020 نسبت به سال 2019 در بین بچه ها چیزی حدود 54 درصد افزایش یافته است.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین

به "بچه ها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده؛ مراقب این نکات باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده؛ مراقب این نکات باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید