نابودی سلول های سرطانی با نانوذرات فاقد دارو

به گزارش هوای اصفهان، محققان سنگاپوری برای اولین بار نانوذراتی ابداع نموده اند که با تزریق آنها به درون بدن می توان سلول های سرطانی را نابود کرد. این نانوذرات فاقد هرگونه دارو هستند.

نابودی سلول های سرطانی با نانوذرات فاقد دارو

پزشکان در یک دهه اخیر روش های مختلفی را برای کشتن سلول های سرطانی به کار گرفته اند. یکی از این روش ها مبتنی بر انتقال مخفیانه داروها به درون بدن با استفاده از پوشش های مختلف است. اما گروهی از محققان سنگاپوری راه چاره جدیدی را برای این کار ابداع نموده اند که مبتنی بر انتقال نانوذرات فاقد دارو به درون بدن برای نابودی سلول های سرطانی است.

اگر چه سلول های سرطانی از روش های خلاقانه ای برای غلبه بر سیستم ایمنی بدن استفاده می نمایند، اما آنها هم ضعف های خاص خود را دارند. سلول های سرطانی هم مانند هر سلول دیگری برای رشد به آمینواسیدها احتیاج دارند و یکی از این آمینواسیدها L-phenylalanine نام دارد که از گوشت و لبنیات دریافته شده و جذب بدن می گردد.

پژوهشگران با علم به این مطلب از L-phenylalanine به عنوان یک اسب تروجان استفاده نموده و نانوذرات قاتل سلول های سرطانی را با استفاده از این آمینواسید مخفی کردند. نانوذرات یادشده 30 هزار برابر کوچک تر از موی انسان هستند و Nano-pPAAM نام دارند.

آزمایش ها نشان داده که Nano-pPAAM قادر به نابودی 80 درصدی از سلول های سرطانی در پستان، پوست و معده هستند. روش شیمی درمانی نیز منجر به نابودی همین مقدار از سلول های سرطانی می گردد. آزمایش های اجرا شده در این زمینه بر روی موش ها موفقیت آمیز بوده و انتظار می رود در آینده بر روی انسان ها هم تکرار گردد.

نانوذرات مذکور بعد از ورود به سلول های سرطانی فرایند فراوری مولکول هایی به نام گونه های اکسیژن واکنش پذیر (ROS)را تسریع می نمایند که تنها سلول های سرطانی را تخریب می نمایند. بنابراین مزیت مهم این روش آسیب ندیدن سلول های سالم و عدم ایجاد مقاومت دارویی در سلول های سرطانی است.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "نابودی سلول های سرطانی با نانوذرات فاقد دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی سلول های سرطانی با نانوذرات فاقد دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید