خبرنگاران استفاده نکردن از ظرفیت بانک ها یکی از آسیب های سیستان و بلوچستان است

به گزارش هوای اصفهان، زاهدان- خبرنگاران- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از آسیب های عظیم این استان استفاده نکردن از ظرفیت های بودجه ای در اختیار بانک هاست که ما تا کنون از آن بی بهره بوده ایم.

خبرنگاران استفاده نکردن از ظرفیت بانک ها یکی از آسیب های سیستان و بلوچستان است

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان احمدعلی موهبتی در نشست شورای هماهنگی بانک های این استان اظهارداشت: مقوله استفاده نکردن از تسهیلات بانکی که 20 درصد سهم آورده توسط سرمایه گذار و 80 درصد توسط بانک تامین می گردد، یکی از این آسیب های این منطقه است.

وی گفت: قوانین و دستورالعمل های بانکی که برای ارائه تسهیلات تصویب شدند و بانک ها آنها را اعمال می نمایند خالی از شبهه و اشکال نیست و نمی توان گفت این اشکالات تنها مربوط به فقه اهل سنت است بلکه در فقه شیعه نیز بر بعضی از این مدل ها اشکالاتی وارد شده است.

رییس شورای هماهنگی بانک های سیستان و بلوچستان گفت: علمای شیعه بعضی از این اشکالات وارد شده برای مدل های پرداختی را حل نموده اند اما در فقه اهل سنت بعضی موارد حل نشده و بعضی اشکالات همچنان وجود دارد.

وی توضیح داد: در قراردادها اشکالاتی وجود دارد که باید مدل اجرای این قراردادها را مطابق با فقه اهل سنت تغییر داد.

موهبتی ادامه داد: این موارد باعث استقبال نکردن جامعه اهل سنت سیستان و بلوچستان از منابع بانکی برای سرمایه گذاری و همچنین موجب نبود انگیزه در غیر بومی ها می گردد.

وی توضیح داد: این چرخه ایجاد نکردن اشتغال و فراوری را بدنبال دارد و این در حالیست که در استان های برخوردار کارخانه های فراوانی وجود دارد و توانسته اند از این تسهیلات و در کنار آن از ارزهای دولتی نیز استفاده نمایند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: می خواهیم که این محرومیت را از استان برداریم و به سمتی برویم که فرصتی به وجود آید که مدل های پرداخت تسهیلات به گونه ای طراحی گردد که با اعتقادات و فقه اهل سنت در استان منطبق باشد که بتوانند از این تسهیلات استفاده نمایند.

وی با تاکید بر تشکیل شورای بانک های خصوصی؛ اضافه نمود: بانک های خصوصی طی دو هفته آینده شورای بانک ها را تشکیل دهند و اطلاعاتشان را به معاونت مالی استانداری ارائه دهند.

موهبتی ادامه داد: اگر بانک های خصوصی میزان منابع و مصارف خودشان را به معاونت مالی استانداری ارائه ننمایند امنیت آنها را به عنوان متولی امنیت و رییس شورای تامین استان تامین نمی کنیم.

وی اظهارداشت: بانک های خصوصی می توانند یک شورای بانکی و بانک های دولتی، شورای بانکی جداگانه داشته باشند و معین گردد که منابع، عملکرد و مصارف آنها چگونه است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران استفاده نکردن از ظرفیت بانک ها یکی از آسیب های سیستان و بلوچستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استفاده نکردن از ظرفیت بانک ها یکی از آسیب های سیستان و بلوچستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید