سیستم ایمنی بدن تان را با این مواد غذایی تقویت کنید

به گزارش هوای اصفهان، خبرنگاران/خوزستان رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به نقش تغذیه در تقویت سیستم ایمنی، گفت: در صورت عدم رعایت اصول تغذیه صحیح در وعده سحر و افطار و یا حذف یکی از وعده ها به ویژه وعده سحری، سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و احتمال ابتلا به بیماری کووید- 19 افزایش می یابد.

سیستم ایمنی بدن تان را با این مواد غذایی تقویت کنید

مهنوش صاحبدل در گفت وگو با هوای اصفهان، اظهار کرد: رعایت اصول صحیح تغذیه تاثیر مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ها به ویژه بیماری کووید 19 دارد. با رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و با استفاده از گروه های غذایی و جایگزین های آن ها؛ انرژی، پروتئین و ریزمغذی های مورد نیاز برای بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن تامین می شود.

وی افزود: در ساعات روزه داری که امسال مدت آن حدود 16 ساعت است، گرسنگی می تواند در صورت عدم رعایت اصول تغذیه صحیح در وعده سحر و افطار و یا حذف یکی از وعده ها به ویژه وعده سحری، موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود و احتمال ابتلا به بیماری کووید - 19 را افزایش دهد.

صاحبدل با اشاره به تاثیر روزه داری بر سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن، شرح داد: مطالعات متعددی نقش موثر روزه داری را در سلامتی به خصوص بر سطح گلوکز خون، چربی های خون و فشارخون، کنترل وزن و بهبود بیماری های مختلف نشان داده اند. در اغلب بیماری هایی که عادت غذایی غلط، چاقی و افزایش وزن در بروز آن ها دخالت دارند، روزه داری مفید است.

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: روزه داری می تواند موجب کاهش پاسخ های التهابی و تنظیم سیستم ایمنی بدن شود. همچنین فعالیت سلول های دفاعی بدن و ترشح ایمونوگلوبولین های مخاطی که از عوامل ایمنی بدن هستند در روزه داری بیشتر شده و در مجموع، روزه داری صحیح و رعایت رژیم غذایی مناسب در وعده های سحر و افطار در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

وی گفت: بنابراین با رعایت تغذیه صحیح و مصرف منابع غذایی حاوی ویتامین های A، D، E، C و همچنین منابع غذایی حاوی آهن و روی و سلنیم که برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید- 19 لازم هستند، نگرانی از نظر تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایام روزه داری و خطر ابتلا به این بیماری کاهش می یابد.

صاحبدل در خصوص چگونگی تغذیه برای تقویت سیستم ایمنی، شرح داد: با توجه به نقش ویتامین A در تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می شود در وعده های سحر و افطار از منابع غذایی ویتامین A از جمله منابع گیاهی شامل انواع سبزی ها و میوه های زرد و نارنجی مانند هویج، کدو حلوایی، موز و انواع مرکبات و منابع حیوانی مانند زرده تخم مرغ، شیر و لبنیات استفاده شود.

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: همچنین منابع غذایی ویتامین D مانند ماهی های چرب، لبنیات و زرده تخم مرغ برای افزایش سطح ایمنی بدن باید مصرف شود.

صاحبدل گفت: برای تامین ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان و کمک کننده به عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز می توان از روغن های مایع مانند کانولا، آفتابگردان و ذرت در طبخ غذا و سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم پیچ، سویا و سیب زمینی در وعده های غذایی سحر، افطار یا انواع آجیل مانند فندق، بادام و گردو در فاصله وعده افطار تا شام استفاده کرد.

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان شرح داد: مصرف منابع غذایی حاوی ویتامین C شامل انواع میوه ها و سبزی ها از جمله سبزی های برگ سبز مانند سبزی خوردن و انواع کلم و گوجه فرنگی، جوانه های گندم، ماش و شبدر، انواع مرکبات مانند لیمو ترش، لیمو شیرین، پرتقال، نارنگی و نارنج و کیوی در هر سه وعده افطار، شام و سحر توصیه می شود.

وی گفت: مصرف منابع غذایی ویتامین های گروه B مانند انواع سبزی های برگ سبز و میوه ها، شیر و لبنیات، انواع گوشت ها، زرده تخم مرغ، غلات سبوس دار، حبوبات مانند نخود، انواع لوبیا، عدس، باقلا، لپه و ماش، مغزها از جمله پسته، گردو، بادام و فندق نیز برای ارتقای سیستم ایمنی بدن در این ایام توصیه می شود.

صاحبدل تاکید کرد: برای پیشگیری از پیشرفت سریع عفونت های ویروسی و تامین ویتامین B12 توصیه می شود منابع پروتئین های حیوانی از جمله گوشت قرمز، ماهی و ماکیان، تخم مرغ و لبنیات حتما مصرف شوند.

رئیس گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان افزود: همچنین دریافت آهن کافی از منابع غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام روزه داری توصیه می شود. آهن در منابع گیاهی و منابع حیوانی یافت می شود. منابع حیوانی آهن عبارتند از گوشت قرمز، مرغ و ماهی حاوی آهن هم است و منابع گیاهی شامل انواع سبزی ها، حبوبات، میوه های تازه و خشک شده و غلات کامل آهن غیر هم دارند. اگرچه تخم مرغ از منابع حیوانی آهن می باشد اما آهن آن غیر هم است. باید توجه داشت اگر منابع غذایی آهن به همراه غذاهای حاوی ویتامین C مصرف شوند، جذب آهن افزایش می باید.

صاحبدل گفت: مصرف غذاهای غنی از روی (Zn) شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، غلات کامل، حبوبات و تخم مرغ نیز برای تقویت سیستم ایمنی در هر سه وعده غذایی سحر، افطار و شام در این ایام توصیه می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سیستم ایمنی بدن تان را با این مواد غذایی تقویت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم ایمنی بدن تان را با این مواد غذایی تقویت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید