ماجرای جنجالی مدرک تحصیلی سینا کمالخانی!

به گزارش هوای اصفهان، حواشی انتخابات مجلس شورای اسلامی هنوز به خاتمه نرسیده است و در تازه ترین جنجال مدرک تحصیلی منتخب تفرش زیر سوال رفته است. در این راستا اسنادی منتشر شده که نشان می دهد مدرک فوق لیسانس سینا کمالخانی جعلی است. سخنگوی شورای نگهبان نیز اعلام نموده که وزارت علوم مدرک منتخب تفرش را تائید ننموده است. در تازه ترین تحول سخنگوی شورای نگهبان گفت: سینا کمالخانی منتخب تفرش نمی تواند به مجلس یازدهم راه پیدا کند.

ماجرای جنجالی مدرک تحصیلی سینا کمالخانی!

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به مدرک جعلی این نماینده منتخب گفت: با توجه به اعلام نظر رسمی وزارت علوم مدرک سینا کمالخانی منتخب تفرش در مجلس به دلیل اینکه آن موسسه نامعتبر است مدرک او هم نامعتبر است و نمی تواند به مجلس یازدهم راه پیدا کند.

ماجرا از کجا شروع شد؟

به گزارش هوای اصفهان، ماجرا از آنجا شروع شد که چند روز پیش اسنادی منتشر شد که نشان می داد مدرک کارشناسی ارشد سینا کمالخانی فاقد اعتبار و ارزش است. این اسناد از سوی موسسه غیر انتفاعی تفتان صادر شده بود.

چند سند دیگر هم در این رابطه منتشر شد که همه آن ها تاکید دارند مدرک منتخب شهر تفرش جعلی است. سینا کمالخانی مدعی است که مدرک فوق لیسانس علوم اجتماعی از موسسه غیر انتفاعی تفتان دارد. این در حالی است که بعضی گزارش ها حاکی از آن است که این موسسه اساسا رشته علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد ندارد.

این اسناد بازتاب وسیعی در فضای مجازی داشت. تا اینکه دیروز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعتبار اسناد منتشر شده را تائید کرد.

او گفت: یک نامه از یک موسسه در یکی از استان ها دریافت کردیم که طی این نامه، اعلام شده که از این فرد با چنین مشخصاتی که مدعی شده که در مقطع کارشناسی ارشد علوم اجتماعی در این موسسه تحصیل کرده، سوابقی وجود ندارد و وی در این موسسه تحصیل نکرده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ما موضوع را از وزارت علوم به عنوان مرجع اعلام نظر در این باره جویا شدیم که وزارت علوم امروز طی نامه ای خاطرنشان کرد که مدرک تحصیلی منتخب تفرش در مقطع کارشناسی ارشد از آن موسسه، فاقد مجوز از شورای گسترش آموزش عالی است و مدرک ایشان را تایید نکرد.

کدخدایی ادامه داد: ما با خود فرد (سینا کمالخانی) تماس گرفتیم، ایشان مدعی هستند که مدرک من معتبر است و ما درخواست کردیم که اگر اسناد دیگری دارند، ارائه دهند و این هفته موضوع را در جلسه چهارشنبه شورای نگهبان مطرح کرده و تصمیم خواهیم گرفت.

در همین رابطه روز گذشته معاون آموزشی وزیر علوم سخنان کدخدایی را تائید کرد. علی خاکی صدیق در این رابطه گفت: این مساله در حال حاضر در یکی از ادارات وزارت علوم که مربوط به این مسائل می شود در حال آنالیز است و نظر کارشناسی در این خصوص صادر شده است؛ اما من هنوز نامه را رویت نکرده ام و به خاطر حساس بودن موضوع باید از محتوای این نامه مطمئن شوم.

سینا کمالخانی کیست و چه توضیحی دارد؟

سینا کمالخانی دوم اسفند ماه پیروز شد در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با کسب 13،752 رای از مجموع 36،602 رای (معادل 37/57 درصد آرا) انتخاب شود. او متولد سال 1366 است و در واقع فقط 32 سال دارد و به عنوان یکی از جوانترین منتخبین مجلس معروف شده بود.

کمالخانی در وب سایت شخصی اش درباره خود نوشته است فلسفه غرب را در دانشگاه تهران خواندم و در رشته جامعه شناسی کارشناسی ارشد گرفتم. او با توجه به سنش تجربه زیادی ندارد. منتخب مردم تفرش در وبسایت شخصی خود نوشته است: در حوزه فعالیت تشکیلاتی طی سال های 86 تا 88 قائم مقامی و دبیری جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و همچنین عضویت در هیئت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سراسر کشور را برعهده داشته ام.

ظاهرا مدتی هم مدیر موسسه صدرای فرهیختگان پارس بوده است. به گفته او با صداوسیما و شبکه سحر هم همکاری هایی داشته است.

کمالخانی پس از مطرح شدن بحث مدرک تحصیلی اش در مصاحبه ای تاکید نمود جعلی بودن مدرک تحصیلی من صحت ندارد.

او گفت: هیات نظارت استان ابهاماتی را وارد کرده، ولی معاون سیاسی استان در گفتگویی این موضوع را رد کرده است.

این منتخب مجلس یازدهم درخصوص نظر شورای نگهبان نیز گفت: مسئله ای به مدرک تحصیلی من وارد نیست، حتی خودم هم نمی دانم علت این ابهام چیست. درحال نامه نگاری با شورای نگهبان هستم، ولی تا جایی که مطلعم شوای نگهبان هم این ادعا را تایید نکرده است.

این اظهارات درحالی از سوی نماینده تفرش مطرح شد که بهروز اکرمی معاون سیاسی اجتماعی استاندار مرکزی عنوان کرده بود، بنده از صحت جعلی بودن مدرک هیچ اطلاعی نداشته، ولی شورای نگهبان کشور به نقصی در پرونده منتخب مردم شهرستان های آشتیان، فراهان و تفرش در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پی برده است.

کدخدایی می گوید اگر مدرک کمالخانی جعلی باشد انتخابات تفرش باطل می شود

تکلیف منتخب تفرش چه می شود؟

با توجه به اینکه به نظر می رسد جعلی بودن مدرک تحصیلی منتخب تفرش قطعی است، حالا این موضوع مطرح است که چه می شود؟ شورای نگهبان انتخابات درحوزه تفرش را تائید کرده است و وزارت کشور نیز اعتبارنامه منتخب این شهر را صادر کرده است.

بنا به گفته دبیر ستاد انتخابات کشور در این شرایط هر موضوعی درباره منتخبین باید در مجلس یازدهم آنالیز شود. اینچنین مسائلی توسط خود نمایندگان مجلس یازدهم در زمان رای به اعتبارنامه آن ها آنالیز می شود.

در عین حال عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در این باره نظر دیگری دارد به گفته او اگر مدرک تحصیلی وی مورد تایید قرار نگیرد، ما انتخابات را در حوزه انتخابیه تفرش ابطال کرده و انتخابات میان دوره ای برگزار خواهیم کرد.

اما کارشناسان حقوقی اظهارات کدخدایی را خلاف قانون می دانند. محمد منصوری کارشناس حقوق عمومی در این باره معتقد است: ناظر مستصوب، امکان پس دریافت تصویب قبلی خود را ندارد. بعد از تایید صحت انتخابات، وزارت کشور موظف به صدور اعتبارنامه منتخب مردم است. به گفته او مجلس می تواند اعتبار نامه منتخب تفرش را تصویب نکند.

اما تجربه نشان داده حرف آخر درباره صحت انتخابات را شورای نگهبان می زند. به نظر می رسد در صورت تائید جعلی بودن مدرک تحصیلی منتخب تفرش این شورا انتخابات این حوزه را باطل خواهد نمود. همان کاری که چهار سال پیش با مینو خالقی منتخب مردم اصفهان کرد.

انتقاد از شورای نگهبان

ماجرای کمالخانی نقدها زیادی از شورای نگهبان را در پی داشته است. کاربران شبکه های اجتماعی این سوال را مطرح می نمایند که نمایندگان این شورا در استان مرکزی دقیقا به چه چیزی نظارت داشته اند. از نکات عجیب این است که کمالخانی ابتدا از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شده بود، اما پس از اعتراض تائید صلاحیت شد. این اتفاق باعث شده که بعضی از وجود لابی های قدرت در این شورا سخن بگویند.

وحید اشتری از فعالان اصولگرا در این باره نوشته است من بعید می دانم این بدیهیات ساده و استعلام مدرک و سوابق از توان شورای نگهبان خارج باشد. بخصوص اینکه ایشان نمی دانم به چه دلیل رد صلاحیت شد و معلوم نشد بعد چطوری مجددا تایید صلاحیت شد. شاید بتوان به وسیله وی به یک سری شبکه های اعمال نفوذ و لابی در شورای نگهبان پی برد.

بعضی کاربران به این مسئله اشاره کرده اند که ماجرای کمالخانی نشان می دهد شورای نگهبان بیش از پرداختن به اصول اصلی صلاحیت نامزد ها درگیر مسائل دیگری همچون عقاید آنهاست، به همین خاطر موارد اینچنینی از فیلترش عبور می نمایند.

نقدهای هم به مردم تفرش وارد شده است که چرا بدون آنالیز های دقیق و درست شخصی را انتخاب کرده اند که مدرک جعلی داشته است.

البته جعلی بودن یا اعتبار نداشتن مدرک تحصیلی مقامات چیز تازه ای نیست. پیشتر درباره مدارک تحصیلی مسئولان زیادی در کشور تشکیک ایجاد شده بود. علی کردان وزیر کشور دولت نهم و محمد رضا رحیمی معاون اول رییس جمهور در دولت دهم با اتهامات اینچنینی روبه رو بودند. در دولت حسن روحانی نیز درباره مدرک تحصیلی برادر او حسین فریدون حرف و حدیث های فراوانی مطرح شد.

منبع: فرارو

به "ماجرای جنجالی مدرک تحصیلی سینا کمالخانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای جنجالی مدرک تحصیلی سینا کمالخانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید