مشاور امنیت ملی آمریکا: ما باختیم

به گزارش هوای اصفهان، ایرنا نوشت:رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در باره رد قطعنامه ضد ایرانی دولت ترامپ در شورای امنیت گفت: رای قدرت های اروپایی در سازمان ملل متحد در باره تحریم ایران مایوس کننده بود و ما امروز باختیم.

مشاور امنیت ملی آمریکا: ما باختیم

اوبرایان در گفت و گ با فاکس نیوز درخصوص عدم حمایت قدرت های اروپایی همچون انگلیس، فرانسه و آلمان از آمریکا در جلسه رای گیری شورای امنیت در زمینه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، گفت؛این موضوع مایوس کننده بود اما نه تعجب آور.

وی گفت: امروز ما (آمریکا) باختیم ، اما هنوز تمام نشده است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، نتوانست از سد شورای امنیت سازمان ملل متحد بگذرد و شکستی دیگر را در دفتر دیپلماسی زورگویانه آمریکا به ثبت رساند.

82 روز دیگر مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت ترامپ سرنوشت خود را در سیاست خارجی به تمدید تسلیحاتی ایران گره زده است و می خواهد از آن برای تبلیغات استفاده کند.

ترامپ که در هجدهم اردیبهشت 1397 به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در برجام سرانجام داد، سیاست موسوم به فشار حداکثری را بر مردم ایران تحمیل کرد تا به زعم خود بتواند درباره نقایص توافقی که همیشه آن را فاجعه بار نامیده است، با ایران به توافقی جدید دست یابد.

به موجب قطعنامه 2231 که متعاقب برجام به تصویب شورای امنیت رسید، ممنوعیت تسلیحاتی ایران پس از 13 سال در 27 مهرماه سال جاری به سرانجام می رسد. از این رو، آمریکایی ها ابتدا قطعنامه بسیار سختگیرانه ای متشکل از 15 بند مقدماتی و 35 بند عملیاتی ارائه دادند.

با تعیین شدن مخالفت جدی کشورها با این قطعنامه که به نوعی اعلام جنگ با ایران محسوب می شد، آمریکایی ها روز سه شنبه قطعنامه خود را اصلاح کردند و به 2 بند مقدماتی و 2 بند عملیاتی محدود ساختند.

با این حال اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با این مساله مخالف بودند چرا که این کار به معنای شلیک تیر آخر به برجام می دانند. از این رو در رای گیری به قطعنامه پیشنهادی آمریکا که از ساعت 5.30 عصر پنج شنبه به مدت 24 ساعت شروع شد، روسیه و چین به صراحت با آن مخالفت کردند، اروپایی ها و غیرمتعهدها هم به آن رای ممتنع دادند و به این ترتیب، آمریکا طعم تلخ شکست دیپلماتیک در برابر ایران را بار دیگر چشید.

رای گیری صورت گرفته با 11 رای ممتنع، 2 موافق(آمریکا و جمهوری دومنیکن)و 2 مخالف مغلوب شد.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "مشاور امنیت ملی آمریکا: ما باختیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور امنیت ملی آمریکا: ما باختیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید