شروع انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بولیوی

به گزارش هوای اصفهان، انتخابات سراسری در کشور بولیوی برای معین رئیس جمهور و اعضای کنگره، پس از یک سال نا آرامی سیاسی در این کشور شروع شد.

شروع انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بولیوی

به گزارش گروه سیاسی هوای اصفهان، مراکز رأی گیری در سرتاسر کشور بولیوی از روز یکشنبه به روی رأی دهندگان باز شدند تا پس از یک سال منازعه سیاسی تا صندوق های رأی، رئیس جمهور و اعضای کنگره این کشور را معین نمایند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه بی بی سی، این رأی گیری یک سال پس از انتخابات جنجالی سال گذشته صورت می گیرد که به کودتای راست گرایان و استعفا و تبعید اوو مورالس تنها رئیس جمهور بومی این کشور منجر شد.

نتیجه انتخاباتی که امروز شروع شد می تواند امیدی برای حامیان مورالس باشد تا او را از تبعید برگردانده و حزب سوسیالیست بار دیگر در بولیوی حاکم گردد. گزینه این حزب در حال حاضر لوئیس آرکه وزیر اقتصاد پیشین دولت مورالس است.

مورالس گفته فردای روزی که آرکه در انتخابات پیروز گردد، به کشورش بازخواهد گشت. چنین نتیجه ای مورد استقبال کشور های منطقه از جمله کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر نامزد حزب دست راستی اتحاد جامعه شهروندان که حامی نوادگان ثروتمند استعمارگران سابق بولیوی هستند، کارلوس مِسا خواهد بود اگر هیچ کدام از دو نامزد نتوانند به حد نصاب آراء دست پیدا نمایند، دور دوم انتخابات اواخر ماه نوامبر (آذر ماه) برگزار خواهد شد.

مردم بولیوی در این انتخابات، علاوه بر انتخاب رئیس جمهور و معاونش، 166 عضو کنگره این کشور را نیز مورد انتخاب قرار خواهند داد.

انتخابات بولیوی تا کنون دوبار به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده بود. پس از کودتای سال گذشته، جنینه آنز سناتور محافظه کار بولیوی بر سر کار آمد، اما در ماه ژانویه امسال میلادی (دی ماه 98) استعفای خود را اعلام نمود.

بولیوی از سال گذشته جو نا آرامی را تجربه نموده و شاهد تظاهرات مکرر حامیان حزب سوسیالیست و اوو مورالس بوده که به شدت نیز مورد سرکوب قرار گرفته اند. اکنون حزب دست راستی بولیوی مدعی است حامیان مورالس قصد دارند درصورت عدم پیروزی آرکه، کشور را به نا آرامی بکشانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شروع انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بولیوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بولیوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید