ایران بابت فروش نفت و گاز چقدر طلب دارد؟

به گزارش هوای اصفهان، ایران به دلیل تحریم های آمریکا علیه بخش های بانکی و انرژی نتوانسته از درآمدهای حاصل از فروش نفت و گازش به کشورهای مختلف از جمله کره جنوبی، عراق و… بهره ببرد و میلیاردها دلار پول بلوکه شده دارد که در انتظار برطرف تحریم اند.

ایران بابت فروش نفت و گاز چقدر طلب دارد؟

به گزارش هوای اصفهان، از خبرگزاری رویترز؛ ایران بارها از این کشورها درخواست نموده اجازه دسترسی به این منابع بلوکه شده را بدهند یا حتی به جای آنها کالاهای دیگری تحویل بگیرد، اما پیشنهاد های ایران از جمله خرید کالاهای انسان محبت آمیز و دارو که به ظاهر از تحریم آمریکا معاف هستند عمدتا به نتیجه نرسیده اند.

بعضی از این منابع شامل پولی می گردد که ایران پیش از وقوع انقلاب سال 1357 برای خرید تجهیزات نظامی پرداخت نموده، اما پس از انقلاب خبری از تحویل آنها نشد.

دوشنبه هفته جاری ایران یک نفتکش متعلق به کره جنوبی را در آب های خلیج فارس توقیف کرد که از نظر مقامات واشنگتن انگیزه این کار تاکید بر خواسته آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران در کره بوده است. با این حال، مقامات ایران این ادعا را رد نموده و گفته اند توقیف این نفتکش که حامل 7 هزار و 200 تن اتانول از عربستان به کره جنوبی بوده، به علت آلودگی زیست محیطی صورت گرفته است.

به همین بهانه رویترز لیستی از دارایی های میلیاردی بلوکه شده مربوط به فروش نفت و گاز به چند کشور از جمله کره، عراق، چین، ژاپن و لوکزامبورگ را تهیه نموده است.

کره جنوبی

کره به گفته مسوولان ایرانی 7 میلیارد دلار از درآمدهای این کشور را بلوکه نموده است. کره جنوبی به طور معمول یکی از عظیم ترین خریداران سنتی نفت ایران است و در سال 2018 توسط آمریکا برای چند ماه از تحریم ها معاف بود و می توانست همچنان به واردات نفت از این کشور ادامه دهد. اما در سال 2019 آمریکا ممنوعیت کاملی برای صادرات نفت ایران و همچنین بخش بانکی اعمال کرد که درآمدهای این کشور در سئول را بلوکه کرد.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در ژوئن سال گذشته میلادی گفته بود ایران برای دسترسی به این منابع دست به اقدام حقوقی می زند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز سه شنبه در واکنش به اتهامات علیه ایران گفت این کره جنوبی است که به بهانه های واهی بیش از 7 میلیارد دلار ایران را گروگان گرفته است.

عراق

همسایه غربی ایران یعنی عراق بیش از 6 میلیارد دلار به تهران بابت واردات گاز و برق بدهکار است. اخیرا ایران حجم گاز صادراتی به این کشور را حدود 90درصد کاهش داد و از 50 میلیون متر مکعب در روز به 5 میلیون رساند تا از این طریق به این کشور فشار بیشتری برای پرداخت بدهی عقب افتاده اش وارد کند. عراق بخشی از بدهی اش را در طول سال های گذشته پرداخت نموده اما به گفته رویترز، تحریم های آمریکا و مسائل مالی در این کشور موجب شده اند انتقال پول به ایران بسیار کندتر انجام گردد. همتی در این مورد در اکتبر گفته بود بغداد موافقت نموده بدهی گازی و برقی خود به ایران را با صادرات غذا و دارو تسویه کند.

چین

به گفته رویترز به نقل از رسانه های داخل ایران، درآمد ایران در بانک های چینی تا 20 میلیارد دلار نیز ارزیابی شده است. با این حال، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اکتبر 2020 گفت این کشور دارایی های بلوکه شده ای در چین ندارد. او گفت ایران درآمدهایی در این کشور دارد که در صورت احتیاج می تواند از آنها استفاده کند.

چین به رغم تحریم ها به خرید نفت ایران ادامه داده و از این طریق حاشیه امن مالی برای این کشور فراهم نموده است.

ژاپن و لوکزامبورگ

ایران از ژاپن برای بلوکه کردن دارایی هایش که تخمین زده می گردد حدود 1.5 میلیارد دلار باشد، انتقاد نموده است. پیش از تحریم ها، ژاپن یکی از مشتریان اصلی نفت ایران بود.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به همتای ژاپنی اش در اکتبر سال 2020 گفت ایران باید بتواند از این منابع ارزی که در ژاپن دارد استفاده کند. او همچنین محدودیت های ایجاد شده برای جلوگیری از خرید غذا و دارو را محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، 1.6 میلیارد دلار از منابع ایران در یک شرکت تسویه وجوه در لوکزامبورگ به دلیل تحریم فریز شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز

به "ایران بابت فروش نفت و گاز چقدر طلب دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران بابت فروش نفت و گاز چقدر طلب دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید