نقش آمریکا در حمله به مقر حزب الله عراق

به گزارش هوای اصفهان، خبرنگاران، سرویس بین الملل - فاطمه صالحی: حمله اخیر نیروهای عراقی به مقر گردان های حزب الله عراق وابسته به نیروهای حشد شعبی موجی از واکنش های منفی را در میان محافل سیاسی عراقی برانگیخته به صورتی که بیشتر شخصیت های سیاسی این کشور حمله مذکور را به ضرر عراق دانستند.

نقش آمریکا در حمله به مقر حزب الله عراق

به نظر می رسد حمله نیروهای عراقی به مقر گردان های حزب الله عراق کوششی دیگر در راستای تضعیف صندلی نیروهای حشد شعبی و تحقق خواسته آمریکا در این خصوص باشد.

به همین دلیل هوای اصفهان گفتگویی انجام داده با علی فاهم کارشناس و نویسنده عراقی که مشروح آن در ادامه می آید.

*ارزیابی شما از دلایل حمله نیروهای عراقی به مقر گردان های حزب الله عراق و هم چنین صندلی حشد شعبی در جامعه این کشور چیست؟

بر هیچ کسی که تحولات عراق را دنبال می نماید پوشیده نیست که در جریان حمله داعش به استان های عراق و زمانیکه این عناصر تروریست به مرزهای پایتخت کشور در سال 2014 رسیده بودند نیروهای حشد شعبی و گروه های مقاومت نقش محوری در تغییر راستا جنگ به نفع عراق تا زمان پیروزی علیه داعش و خنثی کردن نقشه تخریب کشور ایفا کردند. کسانی که این نقشه شیطانی و خطرناک را برای عراق تدارک دیده بودند به خوبی از این مسأله مطلع بودند.

آنها نقاط قوت نیروهای مذکور را در میان عراقی ها معین کردند؛ نخستین مسأله، هسته عقیدتی و مردمی این نیروها بود که سنگ بنای تشکیل نیروهای حشد شعبی را تشکیل می داد. مسأله دوم، مرجعیت دینی و ارتباط با این نیروها بود و مسأله سوم حمایت ایران از عراقی ها در زمینه های آموزش نظامی و تجهیز و ارائه مشاوره های نظامی به شمار می رود.

عناصر مذکور برای تضعیف عراق و خالی کردن این کشور از نیروهای مقاومت کوشش کردند و هجمه های رسانه ای علیه ایران به وسیله بازوهای رسانه ای خود انجام دادند. این مسأله بدیهی است و نتیجه آن، سر دادن شعارهایی در راستای منافع دشمنان جمهوری اسلامی ایران و منحرف شدن از راستا ضد فساد در کشور بود. آنها برای تضعیف مرجعیت دینی کوشش نموده و افراد مشکوکی که با سرویس های اطلاعاتی کشورهای خارجی در ارتباط بودند وارد عمل شدند. جنگ نرم این عناصر علیه عراق همچنان ادامه دارد.

آنها به خوبی متوجه شده اند که اجرایی کردن پروژه انتها دادن به حشد شعبی در عراق بسیار سخت است چرا که حشد شعبی از عمق مردمی و ملی و عقیدتی گسترده در عراق برخوردار است. طرف های مذکور کوشش کردند به وسیله تقسیم حشد شعبی به بخش های مختلف این نیروها را تجزیه نموده و آنها را به حشد ایرانی، حشد مرجعیت، حشد عراقی… تقسیم بندی نمایند تا مقدمه ای گردد بر کنار گذاشتن این نیروها از معادلات عراق و خالی کردن میدان از هرگونه نیروی مخالف آمریکا.

بازداشت تعدادی از نیروهای گردان 45 حشد شعبی توسط نیروهای سرویس مبارزه با تروریسم تحت اوامر آمریکا و با همکاری این نیروها صورت گرفت. اما هدف از این اقدام ایجاد دشمنی میان نیروهای حشد شعبی و نیروهای امنیتی عراق و منزوی کردن حشد شعبی بود. شعله ور کردن جنگ داخلی میان جریان های شیعه و سنی باعث تحلیل رفتن قوای ملی و تضعیف کشور به نفع دشمنان آن می گردد یعنی با یک تیر 2 نشان می زنند.

*به نظر شما پیامدهای هدف قرار دادن نیروهای حشد شعبی در عراق چه خواهد بود؟

ایجاد شکاف و اختلاف در میان جامعه عراق و تجزیه آن و ایجاد درگیری های داخلی یک هدف استراتژیک و مداوم برای دشمنان کشور در منطقه به شمار می رود.

به نظر می رسد خدشه دار کردن وجهه نیروهای حشد شعبی در شرایط کنونی عراق که با مسائل دیگری دست و پنجه نرم می نماید اهداف دیگری از جمله منحرف کردن افکار عمومی مردم عراق از چالش های کنونی کشور دارد.

در حال حاضر عراق با مسائل مالی گسترده ای از جمله کسری بودجه و دیون بین المللی رو به رو است به ویژه آنکه گسترش ویروس کرونا افزایش بی سابقه تعداد مبتلایان و فوتی ها بر اثر ابتلاء به این ویروس و ناکارآمدی دولت عراق در مبارزه با این بحران به مسائل دیگر عراق اضافه نموده است.

سکوت کردن در برابر حمله ترکیه به شمال عراق و ساخت پایگاه های نظامی ترکیه که تعداد آنها به 28 عدد می رسد در کنار ایجاد مرکز جاسوسی این کشور بدون نشان دادن هرگونه واکنشی از سوی دولت عراق نیز قابل تأمل است. در میان این سیل انبوه از مسائل، دولت اقدام به ایجاد مشکل جدیدی می نماید که واقعاً به آن نیازی نداریم.

*نقش آمریکا در هدف قرار دادن نیروهای حشد شعبی و حمله به مقر گردان های حزب الله عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟

نقش آمریکا در این پروژه بسیار پررنگ است چرا که به سرویس مبارزه با تروریسم دستور حمله را داده و شک و تردیدهای بسیار زیادی در مورد عملکرد بعضی فرماندهان این سرویس و ارتباط آنها با آمریکایی ها وجود دارد که زنگ خطر را در قبال باقی ماندن سرویس مبارزه با تروریسم تحت کنترل دولت و تبدیل شدن آن به آلت دست آمریکایی ها به صدا درآورده است.

این اقدامات، فرایند سیاسی و دموکراسی کشور را در معرض خطر بزرگی قرار داده تا حدی که نگرانی ها در مورد کودتاهای نظامی یا کودتاهای نرم وجود دارد.

به نظر می رسد مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق قبل از ملاقات با دونالد ترامپ در نیمه ماه ژوئیه آینده یک مأموریت دارد که باید آن را به انتها برساند و این عملیات، کلید آن مأموریت به شمار می رود و امیدواریم که هزینه آن، به آتش کشیدن عراق نباشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نقش آمریکا در حمله به مقر حزب الله عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش آمریکا در حمله به مقر حزب الله عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید