خبرنگاران دامپزشکی گلستان: بوتولیسم علت مرگ پرندگان در خلیج گرگان است

به گزارش هوای اصفهان، گرگان - خبرنگاران - مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت که بر اساس نتایج آزمایشات صورت گرفته، علت اصلی مرگ و میر غیرطبیعی پرندگان مهاجر در خلیج گرگان، بیماری بوتولیسم است.

خبرنگاران دامپزشکی گلستان: بوتولیسم علت مرگ پرندگان در خلیج گرگان است

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی این اداره کل، غلامرضا محرابی گفت: این نتیجه براساس آنالیز همه جانبه از رخداد مرگ و میر غیرطبیعی پرندگان وحشی مهاجر در منطقه شرق میانکاله (خلیج گرگان) و تحلیل نتیجه حاصل از آزمایش متعدد برای رد و یا تایید فرضیه های احتمالی این مرگ و میر به دست آمد.

وی گفت: همچنین بالا بودن شاخص های فاضلاب در آب خلیج گرگان در تشدید این موضوع به عنوان فاکتور های مستعد کننده موثر بود.

طبق اعلام دامپزشکی بر اثر بیماری مشکوکی که از بهمن ماه تا اواخر اسفند در تالاب بین المللی میانکاله رخ داد،بیش از 40 هزار پرنده مهاجر در دو استان گلستان و مازندران تلف شدند.

پرندگان وحشی تلف شده از 12 گونه پرندگان زمستان گذران در تالاب بین المللی میانکاله و بیشترین تلفات مربوط به چنگر و فلامینگو گزارش شد.

تالاب بین المللی میانکاله با افزون بر 40 هزار هکتار مساحت آبی در غرب گلستان و شرق استان مازندران واقع است و سالانه بیش از 100 گونه پرنده با جمعیت 1.5 میلیون بال در این تالاب به سر می برند.

خلیج گرگان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله بوده که مدیریت پهنه آبی آن بر عهده محیط زیست مازندران است.

ثبت خلیج گرگان در سال 1354 به همراه تالاب میانکاله و لپو زاغمرز در استان مازندران به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی دنیا در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر ثابت کرد این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست محیطی است که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.

خلیج گرگان از لحاظ مالی و اکولوژیکی دارای اهمیت بوده و در تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی و جذب پرندگان مهاجر زمستانی نقش مهمی دارد.

خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر از 60 کیلومتر طول و حداکثر 12 کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی - غربی است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دامپزشکی گلستان: بوتولیسم علت مرگ پرندگان در خلیج گرگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دامپزشکی گلستان: بوتولیسم علت مرگ پرندگان در خلیج گرگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید