سامانه نیما پوشش ریسک های معمول تجارت را دربر نمی گیرد

به گزارش هوای اصفهان، روابط عمومی بانک مرکزی با اشاره به تجمع اعتراضی جمعی از واردکنندگان در مقابل ساختمان این بانک در خصوص عملکرد سامانه نیما، ضمن تصریح این موضوع که رسالت سامانه نیما ایجاد فضای مناسب برای اطلاع خریداران-فروشندگان و صادرکنندگان-واردکنندگان ارز از میزان عرضه و تقاضا و تسهیل دادوستد است، تاکید می کند که نیما پوشش ریسک های معمول تجارت را دربر نمی گیرد و چنانچه یکی از طرفین معامله از تعهدات خود تخطی کند، موضوع توسط مرجع قضایی پیگیری می شود.

سامانه نیما پوشش ریسک های معمول تجارت را دربر نمی گیرد

دلیل اعتراض امروز، تخطی چند صرافی در تحویل ارز درخواستی تعدادی از واردکنندگان بوده که منشا این تخطی نیز، تاخیر یک صادرکننده در تحویل ارز به آن صرافی ها بوده است. بر همین اساس تاکید می شود عدم ایفای تعهد توسط یکی از طرفین قرارداد ریسکی محتمل در تمام معاملات بوده و ارتباطی با بستر انجام معامله که در اینجا نیما است، ندارد. در این راستا امنیت سامانه نیما مشروط به سلامت طرفین معاملات کماکان پا برجاست و کوچک ترین ریسکی از این محل متوجه مشتریان و مراجعان نخواهد بود.

لازم به ذکر است که به منظور آگاهی دادن به تمام واردکنندگان و صادرکنندگان بانک ها و صرافی ها در زمان آغاز فرآیند معامله هشدارهای لازم توسط سامانه داده شده است و این افراد می بایست ملاحظات و نکات امنیتی مطروحه را در طول فرآیند مد نظر داشته باشند. بنابراین سامانه نیما بستری برای انجام مبادلات بین بانک ها، صرافی ها و سایر طرفین مبادلات تجاری کشور است و با توجه به خلف وعده توسط یکی از طرفین معامله، باید موضوع به مرجع قضایی منعکس و بر مبنای رای صادره نیز اقدام شود.

با این حال بانک مرکزی در چارچوب رویه ها و قوانین، همکاری لازم را با مالباختگان خواهد داشت و در انعکاس موضوع به مرجع قضایی تا به امروز از هیچ تلاشی فرو گذار نکرده و در ادامه نیز پیگیری خواهد کرد.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز

به "سامانه نیما پوشش ریسک های معمول تجارت را دربر نمی گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه نیما پوشش ریسک های معمول تجارت را دربر نمی گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید