عوام فریبی سفیر انگلیس درباره جنگ یمن و سکوت درباره یک سؤال

به گزارش هوای اصفهان، رابرت مک ایر سفیر انگلیس در تهران، در تاریخ 9 ژوئن ویدیویی را در توئیتر منتشر نموده و در آن راه هایی را برای انتها جنگ یمن ارائه نموده بود.

عوام فریبی سفیر انگلیس درباره جنگ یمن و سکوت درباره یک سؤال

این پیغام ویدیویی واکنش های متعددی را در پی داشت که عمده آنها درباره فروش تسلیحات پیشرفته نظامی از سوی انگلیس به عربستان و افزایش حجم آن بعد از شروع جنگ یمن بود.

در همین رابطه هوای اصفهان در پیغامی خواهان شرح سفیر انگلیس درباره علت افزایش حجم فروش سلاح از سوی انگلیس به عربستان بعد از شروع جنگ یمن شده که با وجود گذشت نزدیک به دو هفته سفیر انگلیس هنوز عکس العملی به این پرسش نشان نداده است.

در دی ماه سال گذشته اعلام شد که با وجود فشارهای بین المللی علیه ائتلاف متجاوز عربستان برای خاتمه جنگ یمن که در چهار سال گذشته علاوه بر آمار بالای تلفات، ده ها هزار زخمی و ویرانی به جا گذاشته، موسسه خیریه آکسفام گزارش داده آمار فروش سلاح به ریاض توسط دولت انگلیس حدود 45 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، دولت های محافظه کار انگلیس از ژانویه سال 2015 میلادی تا به امروز مجوز فروش 6.4 میلیارد پوند سلاح به عربستان را صادر نموده و در آموزش نیروهای سعودی نقش اساسی داشته است.

این در حالی است که انگلیس خود را از حامیان توقف جنگ یمن و معاهده تجارت تسلیحات که بر جلوگیری از انتقال غیرقانونی اسلحه و خلاف قوانین بین المللی نظارت دارد، معرفی می نماید.

در فرودین ماه امسال نیز روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی فاش کرد که شرکت انگلیسیBritish Aerospace Systems در حدود 15 میلیارد پوند معادل 18.9 میلیارد دلار سلاح به عربستان از زمان شروع تجاوزگری خود در سال 2015 میلادی به یمن تا به امروز فروخته است.

این گزارش اضافه کرد: براساس اطلاعات جدید ارایه شده از شرکت و نیز تحلیل جدید این اطلاعات از طرف کمپین ضد تجارت سلاح انگلیس، این مبلغ شامل 2.5 میلیارد پوند از درآمدی است که شرکت از فروش سلاح به عربستان در سال 2019 میلادی است. این اقدام با وجود حکم ماه ژوئن سال گذشته دادگاه استیناف انگلیس اجرا شده است. دادگاه در حکم خود بر توقف هر نوع صادرات سلاح انگلیس که ممکن است در جنگ علیه یمن بکار برود، تاکید نموده است.

اندرو اسمیت از شورای هوانوردی غیرنظامی آمریکا گفت: پنج سال گذشته شاهد بحران انسانی هولناکی برای ملت یمن بوده است اما برای شرکت British Aerospace Systems فرایند امور عادی بوده است. جنگ فقط به خاطر شرکت های اسلحه سازی و دولت های همدست حامی آن امکانپذیر است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "عوام فریبی سفیر انگلیس درباره جنگ یمن و سکوت درباره یک سؤال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوام فریبی سفیر انگلیس درباره جنگ یمن و سکوت درباره یک سؤال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید